Home » TIR » Nasze akcje

Nasze akcje

2014 rok

 1. Zimowy przejazd rowerowy – 18.01.2014r.
  – Zorganizowaliśmy w stycznu 2014r. przejazd rowerowy, w którym uczestniczyło ok. 25 osób. Celem tej akcji było pokazanie, że zimą również można poruszać się na rowerze oraz że rower to nie tylko rekreacja ale przede wszystkim środek transportu. Akcją zainteresowały się wszystkie lokalne media oraz Radio Gdańsk.
 2. Przeprowadziliśmy badanie ankietowe (papierowe i elektroniczne) dotyczące rowerowych potrzeb i oczekiwań tczewskich cyklistów.
 3. Zawiązanie stowarzyszenia Tczewska Inicjatywa Rowerowa – 26.02.2014r.
 4. Uczestnictwo jako obserwator w spracach Zespołu ds. Polityki Rowerowej oraz upublicznienie sprawozdań z prac Zespołu –
  – W ramach działań strażniczych tzw. „watch dogowych” dążyliśmy do upublicznienia przez urząd sprawozdań z prac Zespołu ds. Polityki Rowerowej oraz wszystkich dokumentów związanych z tym ciałem. Naszym celem było udostępnienie mieszkańcom możliwości zapoznania się z pracami tego ciała. Ponadto jako nieformalny obserwator „czynnie” uczestniczyliśmy w spotkaniu Zespołu.
 5. Analiza zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów na terenie Tczewa w latach 2007-2013
  – Na podstawie danych z SEWiK (Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji) udostępniliśmy danej o zdarzeniach drogowych z udziałem rowerzysty jakie miały miejsce w Tczewie na przestrzeni lat 2007-2013. Dane z SEWiK znajdziecie pod tym linkiem.
 6. Stojaki rowerowe z Budżetu Obywatelskiego 2015
  – Dzięki naszej akcji (4 wnioski do budżetu obywatelskiego i łącznie prawie 1000 podpisów mieszkańców) zostały zamontowane w Tczewie 42 stojaki rowerowe. Parę miesięcy później Prezydent Tczewa sfinansował częścowo 2 pozostałe nasze wnioski, które nie przeszły, dzieki czemu w mieście pojawiły sie dodatkowe 23 stojaki. Łącznie w Tczewie dzięki naszej akcji przybyło 65 stojaków co stanowi ponad 30% wszystkich stojków w naszym mieście. Łączny koszt stojaków z budżetu obywatelskiego to ok. 14 300,00 zł.
 7. Kwietniowa Masa Krytyczna – 25.04.2014r.
  – W ostatni piątek kwietnia zorganizowaliśmy Zielona Masę Krytyczną, w której uczestniczyło ponad 50 osób. Celem przejazdu (manifestacji) była promocja roweru jako najlepszego środka transportu w mieście.
 8. Współtworzenie Polityki Rowerowej Tczewa do 2020
  – W ramach konsultacji społecznych wnieśliśmy sporo uwag do Polityki Rowerowej Tczewa do 2020 roku jaką przygotował urząd miasta. W 90% naszej uwagi zostały uwzględnione. Dotyczyły one m.in. poszerzenia diagnozy o wszystkie projekty jakie miasto dotąd realizowało, informacje z licznika rowerowego, doświadczenia z BYPADu oraz o dodanie celu dotyczącego popularyzacji roweru wśród osób dojeżdżających do pracy.
 9. Rowerowy czawartek i liczenie rowerzystów – 29.05.2014r.
  – W ramach akcji „RoweRowe piątki” na wybranych skrzyżowaniach w Tczewie nagradzaliśmy osoby,które tego dnia powracały z pracy na rowerze. Oprócz rozdawania drobnych gadżetów (dzwonki, palta przeciwdeszczowe) przeprowadziliśmy akcję z liczeniem rowerzystów na skrzyżowaniach. Dane z tego dnia znajdziecie pod tym linkiem.
 10. 18 Wielki Przejazd Rowerowy – 08.06.2014r.
  – W ramach Święta Cyklicznego współorganizowaliśmy 18 Wielki Przejazd Rowerowy, który miał wymiar metropolitalny. Jako TIR otwieraliśmy południową część peletonu, który liczył ponad 250 osób! W 2014 roku Tczew pierwszy raz oficjalnie uczestniczył w tym przejeździe.
 11. Pomorskie Święto Wisły – 30-31.08.2014r.
  – W ramach tego wydarzenia zorganizowaliśmy wycieczkę rowerową Tczew-Gniew-Tczew. Trasa liczyła ponad 60 km i wiodła brzegiem Wisły. W ramach wydarzenia uczestniczyło ponad 25 osób.
 12. Stojaki rowerowe przy LIDL Tczew
  – W ramach akcji Rowerem na Zakupy przekonaliśmy LIDL Tczew do montażu prawidłowych stojaków rowerowych w kształcie odwróconej litery „U”. Lidl zamontował po 6 szt. stojaków przez swoimi sklepami przy ul. Bałdowskiej i ul. Braci Grimm. Tym samym LIDL Tczew jest JEDYNYM sklepem wielkopowierzchniowym w Tczewie przy którym można spotkać prawidłowe stojaki rowerowe.
 13. Interwencja przy budowie drogi rowerowej wokół ronda pod Wieżą Ciśnień
 14. Uwagi do projektu drogi rowerowej na ul. Gdańskie
 15. Uwagi do projektu drogi rowerowej na ul. Jedności Narodu
 16. Uwagi do projektu drogi rowerowej na ul. Nowowiejskiej
 17. Uwagi do projektu drogi rowerowej przy DK 91 (krajowa „jedynka”)
 18. Wniosek w sprawie budowy zadaszonego parkingu rowerowego na dworcu PKP
  – We wrześniu 2014r. złożyliśmy wniosek do budzetu miasta u ujęcie zadania na 2015 rok pod tytułem „Budowa zadaszonego parkingu rowerowego na dworcu PKP”. No i sukces. Zadanie to zostało przez prezydenta ujęte w budżecie w kwocie 70 tys. zł. Rada miasta 29.12.2014r. przyjęła budżet wraz z tym zadaniem. Zadaszony dużo parking rowerowy z prawidłowymi stojakami w kształcie odwróconej litery „U” to zadanie długo oczekiwane przez Tczewskich rowerzystów.
 19. Wniosek w sprawie montażu tabliczek informacyjnych „1 m od rowerzysty”
  – We wrześniu 2014r. złożyliśmy wniosek do budzetu miasta u ujęcie zadania na 2015 rok  dot. montażu znaków/tablic informacyjnych odnoszących się do świadomości kierowców o konieczności zachowania co najmniej 1 metra odstępu od rowerzystów. Na debacie budżetowej jaka odbyła się 15 grudnia 2014r. otrzymaliśmy ustne zapewnienie, że zadanie to będzie realizowane w 2015 roku.
 20. Raport nt. infrastruktury rowerowej w Tczewie
  – Po kilku miesiącach prac udało nam sie stworzyć raport nt. stanu infrastruktury rowerowej w Tczewie. Raport zawiera kilkadziesiąt stron i został we wrześniu 2014r. przeazany do urzędu miasta. Otrzymalismy ustną deklarację, że część z zadań będzie zrealizowanych w 2015 roku. Raport znajdziecie w akualnościach na stronie głównej.
 21. Pytania do kandydatów na prezydenta Tczewa 2014 oraz do radnych poprzez stronę obserwator.tczew.pl
  – W związku z wyborami samorządowymi 2014 nieomieszkaliśmy nie zadać pytań kandydatom na prezydenta Tczew oraz kandydatom na radnych i radne miasta. Pytania i odpowiedzi pod tym linkiem.
 22. Stworzenie strony www dla rowerzystów z Tczewa
  – W ramach środków otrzymanych z Funduszu Akumulator Społeczny stworzyliśmy tę oto stronę internetową, która nie jest tylko strona www stowarzyszenia, ale traktujemy ją jako stronę dla wszystkich rowerzystów i rowerzystek z Tczewa i okolic.

2013 rok

 1. Seria pytań do prezydenta Tczewa na łamach Radia Fabryki
 2. Wniosek do prezydenta Tczewa w sprawie realizacji zarządzenia 1190/2009 dot. kontraruchu w Tczewie
 3. Wnieśliśmy uwagi do koncepcji tras rowerowych w Tczewie

Projekt dofinansowany w ramach Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.